• SOUŽEŽE VŠESTRANNOSTI – TRIATLON PRO KONĚ

    Jezdecká disciplína všestrannost je často označována jako koňský triatlon. Soutěž samotná se skládá ze tří částí: drezury, terénní zkoušky a parkuru. Tato olympijská jezdecká disciplína je divácky nesmírně atraktivní.

    Soutěž obvykle probíhá ve dvou nebo třech dnech a skládá se ze tří naprosto odlišných jezdeckých disciplín: z ladné drezurní zkoušky, adrenalinové terénní jízdy a precizní parkurové soutěže. Soutěže všestrannosti vyžadují od dvojice jezdec-kůň výjimečné dovednosti, sílu a obratnost. Důležitá je také souhra a vzájemná důvěra.

    Disciplíny soutěží všestrannosti

    1. Drezura – umění přesnosti a elegance
      První den v drezurní části předvádějí jezdci a jejich koně přesnost, ovladatelnost a eleganci na drezurním obdélníku. V drezuře jde především o perfektní provedení předepsaných cviků, ale samozřejmě důležitý je i celkový estetický dojem. Dvojice nastupují do drezurního obdélníku v tradičním drezurním oblečení, jezdci mají bílé rukavice, ve vyšších soutěžích drezurní frak a cylindr, koně jsou vyleštění a mají zapletené hřívy. Drezura je přehlídkou elegance a noblesy.
    2. Terénní zkouška – vzrušení z rychlosti a obtížných skoků
      Druhý den probíhá terénní zkouška, během které soutěžící jednotlivě absolvují předepsanou trať v náročném terénu. Na ní jsou obtížné pevné přírodní skoky, včetně vodních překážek, příkopů, plotů a jejich kombinací. Terénní zkouška testuje rychlost, vytrvalost, obratnost, skokové schopnosti, důvěru, odvahu i fyzickou kondici. Podle úrovně soutěže roste náročnost skoků.
      Terénní jízda je mimořádné divácky atraktivní, skoky na vysokých, třeba olympijských soutěžích, svou symbolikou a provedením odkazují často na kulturní dědictví nebo staré tradice. Jednotlivé překážky jsou propracované do posledního detailu, někdy jsou doplněné o záplavu květin, jindy hned vedle skoku stojí „starý“ povoz nebo moderní auto. Tyto vizuální podněty lákají oko diváka, ale zároveň odvracejí pozornost koně. Je na jezdci, aby motivoval svého koně k plnému soustředění na skoky jako takové a nedocházelo k chybám. Dnes jsou již skoky upraveny, aby byly maximálně bezpečné a pro koně férové.
    3. Parkur – zkouška přesnosti
      Třetí den (podle typu soutěže, někdy se jede drezura a parkur v prvním dni a cross v druhém) je vyhrazen pro skokovou soutěž, kdy dvojice absolvuje klasický parkur na skokovém kolbišti s překážkami a časovým limitem. Parkur prověří preciznost, obratnost, skokové schopnosti a soustředění. Je potřeba mít na paměti, že koně mají v nohách náročnou terénní zkoušku i drezuru. Úspěšné absolvování skokové soutěže je tedy i o schopnosti regenerace.

    Unikátní systém bodování

    Jezdecké soutěže všestrannosti mají jedinečný systém bodování. Každá z částí je hodnocena zvlášť a za chyby se udělují penalizace v podobě trestných bodů. Vítězem je dvojice s nejnižším celkovým počtem trestných bodů.

    Všestrannost patří mezi olympijské disciplíny. Tento sport debutoval na olympijských hrách v roce 1912. Dnes na olympiádě soutěží ve všestrannosti jednotlivci i týmy.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Marcel Runštuk

    360x360 AD
    Back to top